Pánské hodinky a jejich výběr

Pánské hodinky Festina

Upřímně, žádného manažera nebo jiného „kravaťáka“ (bez urážky, pánové!) dnes již neuvidíte bez luxusních hodinek zdobících jeho zápěstí. Jedním z důvodů je bezpochyby potřeba rozvrhnout si svůj čas a chodit včas na sjednané schůzky, což představuje pro uzavření dobrého obchodu základní podmínku úspěchu. A k tomu potřebujete mít přehled o tom, jak rychle ubíhají jednotlivé minuty, potažmo hodiny, k čemuž poslouží náramkové hodinky perfektně.

S invazí mobilních telefonů do našich životů by mnozí z Vás nyní mohli namítnout, že není potřeba obtěžkávat si předloktí hodinkami, když mobil máme pořád všichni po ruce a ukazatel času je jeho samozřejmou součástí. No ale „PO ruce“ neznamená „NA ruce“‘! Jediné „po ruce“, které dokáže být v orientaci s časem skutečně efektivní je v případě ženy, která má přehled o své kabelce a mobil dokáže vytáhnout jedním elegantním pohybem ruky (i když připouštíme, že takový úkaz se moc často nevidí). Ale muži takovou možnost nemají. A chtějí-li být opravdu reprezentativní, musí zapomenout i na kapsy u kalhot (které mají v tomto ohledu stejný potenciál jako dámská kabelka, ale vyboulenina ve tvaru menšího řízku Vám na prestiži rozhodně nepřidá). Proto je na čase vypořádat se s „timemanagementem“ s důstojností a vybrat si náramkové hodinky, které Vám kromě orientace v čase poslouží i jako manifestVaší mužnosti a osobitosti.

Spatříte-li na muži drahé hodinky, můžete si být jisti, že před Vámi stojí „velké zvíře“ (nebo jím alespoň touží být). A jak se správně dočtete v nejrůznějších motivačních článcích o tom, že úspěch stačí pouze upřímně chtít, aby se dostavil, a Vy jste se začali topit v penězích (je-li to vaším snem), nemusíte k takovému člověku jen obdivně vzhlížet, ale můžete se jím sami stát! Zapomeňte na chvilku na přísloví „bez práce nejsou koláče“ (nebo anglicky „no pain, no gain“) a odměňte se hned na začátku Vaší životní cesty. Kdo ví, jaké dveře se Vám díky oslnivým hodinkám otevřou… Jak trefně říká další z českých přísloví: „šaty dělají člověka“. K tomu stačí dodat už jen jediné: „… a hodinky…“. A věřte nám, že toto pravidlo se nám neustále potvrzuje…

Každý muž se může pyšnit přepychovými hodinkami bez toho, aby k nim rovnou kupoval jachtu. Dnes už i levnější typy hodinek dokáží udělat z obyčejněji žijícího muže „lva salónů“. Je-li Váš momentální rozpočet poněkud skromnější, nesnažte se předstírat, že není. Zaměřte se raději na jednodušší modely, které si „na nic nehrají“ –volte střídmější vyhotovení ciferníku a třeba černý kožený řemínek. Budete-li se snažit zapůsobit evidentní napodobeninou drahých značek (které na Vás číhají např. na Aukru nebo AliExpressu), do nichž v mnoha případech investujete přesto značné množství peněz, setkáte se jedině s posměchem než s uznáním.

A podle čeho tedy pánské hodinky vybírat?

Parametrů výběru je celá řada. Než se jimi však začnete prokousávat, je nejdůležitější rozmyslet si především dvě věci – Za jakým účelem si hodinky kupujete? A kam je budete nosit? V případě pánských hodinek se nepředpokládá, že jich muž bude mít několik a bude je střídat v závislosti na tom, co si ráno oblékne – nejde o kravatu v řádu stokorun. Navíc u mužů většinou platí, že jakmile se poznají v určitém stylu oblékání, zůstanou mu věrni minimálně desítky let. Proto vybere-li si hodinky, budou ho zdobit a doplňovat každý den, ať si vezme modré nebo zelené tričko.

Obecně se setkáme s tvrzením, že muži (na rozdíl od žen) si libují v masivních cifernících, a právě jejich velikost má přímou souvislost s prestiží onoho „alfa samce“. Ale tomuto tvrzení by se nemělo také bezhlavě propadat a opovrhovat hodinkami o menších rozměrech. Máte-li např. úzké předloktí, velký ciferník by na něm vypadal až moc masivně a Vaši mužnost by tak mohl naopak přebít a tím i oslabit.

A jaké hodinky si tedy zvolit? To záleží na tom, jak trávíte svůj pracovní i volný čas a v jaké společnosti se nejčastěji pohybujete. Základní kategorií jsou hodinky klasické, které představují široké spektrum hodinek nejrůznějších typů, vzhledů a provedení. Těžko se specifikuje, jaké přesně hodinky zde najdete, ale rozhodně tu nenajdete žádné „zlato a drahé kamení“.  Spíše standardnější analogový ciferník bez osazení a celkové ladění do zemitých barev jako je černá, hnědá, šedá, případně zlatá (ale ne v takové míře jako u módních pánských hodinek). Prozkoumat by je měli muži, kteří např. pravidelně nosí obleky, protože právě hodinky této kategorie doplní jejich elegantní zjev nejlépe. Za pozornost stojí třeba zdánlivě jednoduché hodinky Daniel Wellington Classic Black Sheffield Silver(Daniel Wellington DW00100133),jejichž kulatý analogový ciferník (chráněný minerálním sklíčkem) i kožený řemínek pohltila černota, ale přesto oslňují na každém kroku.Preferujete-li spíše hnědý řemínek, nepřehlédněte pánské chronografické hodinky Festina 16760/1, které berou dech. Hlavně nezapomeňte, že příliš okázalé, přezdobené varianty hodinek, nedejbože ještě s abnormálně velkým ciferníkem deroucím se ven skrz pečlivě nažehlenou košili, by v tomto případě nadělaly spíše opačnou službu.

Neholdujete-li z nějakého důvodu koženým řemínkům a spíše preferujete celokovové provedení, zaměřte se na materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobené. Sladíte-li ho s manžetovými knoflíčky nebo kravatovými sponami, ukážete se jako opravdový znalec. Nejčastěji se setkáte s typicky šedostříbrnými ocelovými hodinkami anebo s ocelí ve zlatém kabátě. Na trhu existují už i hodinky vyrobené z titanu. Tento kov má hned 3 velké výhody: tvrdost (tedy i odolnost), nízkou hmotnost a navíc ještě hypoalergennost. Jako velmi vkusné pánské hodinky hodnotíme např. klasické titanové hodinky Festina 16458/3, jejichž ciferník ochraňuje minerální sklíčko a jsou mimo jiné i vodotěsné do hloubky 50m.

Naopak módní hodinky si v okázalosti libují, jelikož každý detail, jenž je odlišuje od ostatních, se cení. Nejluxusněji působí v provedení z nerezové oceli, která v průběhu let nekoroduje, takže jejich pocitová i materiální hodnota tak neklesá. Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je oproti např. titanovému nebo hliníkovému provedení jeho lehce vyšší hmotnost (ale nic co by zatěžkalo pořádného chlapa). Milovníci opravdu exkluzivního vzhledu nechť si prohlédnou pozlacené pánské hodinky, jejichž ocelové jádro se skrývá pod vrstvou zlata – standardně 5-10 μm (mikronů). Sháníte-li celkové zlaté provedení, prohlédněte si např. Pánské hodinky Diesel DZ4360. Krásně vypadají, snoubí v sobě mnoho funkcí a navíc jsou vodotěsné do hloubky 100 m.Střídmější a přitom neméně luxusní jsou např. Pánské hodinky Diesel DZ7371, jejichž velký ciferník (57 mm v průměru) tvoří ocelové zlaté pouzdro, černý multifunkční ciferník (s ukazateli duálního času, data a chronografem) a minerální sklíčko. Na ruce vám je podrží dokonalost podtrhující černý kožený řemínek.

Módní pánské hodinky často reprezentují nadstandardně veliké a propracované ciferníky, na kterých najdete např. ukazatel data (číselně nebo ciferníkem s čísly a ručičkami), duální čas, stopky, barometr (měřící atmosferický tlak), hloubkoměr (užitečný při potápění), teploměr, výškoměr nebo i kompas. Tyto hodnoty najdete na dámských hodinkách jen zřídka. Zaprvé, ženy netouží po tom, nosit s sebou na každém kroku „cestovní orloj“, zadruhé mají v hlavě takový cirkus, že už v ní jednoduše není místo na jinou orientaci než časovou. Zato muži si ve všech těchto doplňkových záležitostech libují a nadšeně je vyhledávají. Když už nemohou fyzicky řídit určité děje a zákony, chtějí je mít alespoň pod kontrolou a vášnivě hovořit s kamarády o tom, co vypozorovali. Tyto genderové rozdíly se dají krásně demonstrovat na cestování letadlem – zatímco ženy za letu buď spí, nebo se dívají na filmy na nekvalitním malém displeji zabudovaném v opěradle sedačky před nimi, muži se derou k okénku, pozorují a komentují každý náklon letadla/mrak/přírodní úkaz a svůj výklad doplňují přesnými údaji o rychlosti, nadmořské výšce a poloze letadla, které po celou dobu pečlivě pozorují na displeji před sebou… Ale jak mít jednoduše přehled i mimo letadlo? Pořiďte si jedny z náramkových pánských hodinek, jejichž funkce vás zaujmou, a mějte neustálý přehled o okolním dění. Takhle se Vám už nestane, že s tchánem zažijete trapnou chvíli ticha 🙂

Garantujeme vám, že o hodiny zábavy se postarají např. Pánské módní hodinky Casio EQB-500DB-2A funkcemi překypující i oku lahodící 😉 Ciferník tvoří hned 4 číselníky s vlastními ručičkami: indikátor hlavního času, světový čas a alarm, měření rychlosti a indikace letového režimu + datum a den v týdnu. Muži, kteří často cestují, jistě ocení, že pole zobrazující domácí nebo světový čas jdou mezi sebou snadno přepínat. Celkově se dá přepínat mezi 3 režimy: kalendář, stopky (do maximální délky jednoho měření 23 hodin, 59 minut a 59 sekund, měří s přesností tisícina sekundy) a alarm. Mezi další zajímavosti patří dobíjení baterky hodinek pomocí zabudovaného solárního panelu na přední straně ciferníku. Navíc, ponecháte-li hodinky pár dní ve tmě, automaticky se aktivuje tzv. energeticky úsporný režim, který se zase automaticky deaktivuje po prvním kontaktu solárního panelu se slunečními paprsky. No a co je na nich nejpřelomovější? Určitě to, že pomocí technologie Bluetooth® 4.0 a bezplatné aplikace CASIO WATCH+ naváží spolupráci s Vaším „chytrým telefonem“, do kterého si tak můžete volně stahovat Vámi naměřená data. Komunikace těchto dvou zařízení funguje i opačně, hodinky Vás tak např. upozorní na nově příchozí e-maily, nebo (a to je v dnešní době velmi užitečná dovednost) když si mobil někam založíte, a nevzpomenete si kam, můžete se pomocí hodinek jednoduše prozvonit (díky funkci zvané „phonefinder“). A v neposlední řadě se s nimi můžete vesele potápět až do 100 m hloubky (do které je garantovaná jejich vodotěsnost), jen pozor na jejich nadměrné vystavování mořské soli nebo chemikálií v bazéně.

Co se týká sportovních hodinek, ty bývají vyrobené nejčastěji z 2 druhů materiálů – oceli a plastu, jelikož tak nejlépe odolávají všem nástrahám okolního prostoru a zvýšené zátěži, která jde ruku v ruce s každým sportem. Ocelové provedení působí o něco luxusněji, přesto by byla chyba dívat se na plast skrz prsty! Kromě toho, že oproti oceli je lehčí, je také antialergenní (což může být pro mnohé zásadní informace) a samozřejmě takové hodinky Vám ani tolik neprovětrají peněženku. Přesto nemůžete čekat, že vydrží tolik jako ocel. Jestliže s nimi o něco praštíte, je poměrně jasné, které z nich mají větší předpoklad to vydržet. I když existuje výjimka…

V současnosti jednoznačně dominují na trhu s pánskými hodinkami sportovní hodinky G‑Shock od společnosti Casio. Konkrétně černočerná varianta pánských hodinekCasio GA-100-1A1.  Tyto hodinky jsou odolné vůči nárazu (kvalitním zpracováním plastu a díky použití minerálního sklíčka), vibracím, magnetickým vlnám a vodě (vodotěsné do hloubky 200 m). Dále mají řadu skvělých funkcí jako je zobrazení času analogově i digitálně, datum, stopky s přesností na 1/1000 sekundy, přesný odpočet (až 24 hodin), 5 budíků s opakováním a zobrazení světových časů. Jakmile padne noc, nebo se s nimi potopíte prozkoumat mořské hlubiny, jistě také oceníte jejich podsvícení. Vše výše popsané a výběr z nespočtu barevných kombinací doslova přitahuje všechny aktivní sportovce a vyznavače adrenalinového stylu života po celém světě. Co na ně říkáte?

S celkovou houževnatostí hodinek souvisí i materiál sklíčka ochraňujícího ciferník. Nejméně odolná vůči všemu jsou plastová (akrylátová) skla, která jsou také nejlevnější. Z těchto důvodu se používají nejčastěji při výrobě dětských hodinek, přestože paradoxně u dětí je největší předpoklad, že v zápalu pobíhání po venku (jestli takovou „námahu“ vaše děti ještě vyvíjejí), s hodinkami někde praští (pokud je dřív někde neodloží a nezapomenou). Naštěstí firma Casio si tento paradox včas uvědomila a koncept nerozbitných hodinek G-Shock transformovala i do těch dětských – tak vznikla kolekce Baby-G – stejná kvalita, jen menší rozměry a hravější kombinace barev.

O něco tvrdší než akrylátová jsou skla minerální, s příměsí křemene, přesto jejich sklon k poškrábání je stejný. Chcete-li se opravdu vyvarovat nechtěným škrábancům, pořiďte si hodinky s tvrzeným minerálním sklem, tzv. Hardlex(patentovaný ®SeikoCorporaction), ale i tento materiál není všemohoucí. Opravdovým superhrdinou v rámci hodinkových sklíček je tzv. safírové sklo (syntetický safír, jenž je průhlednou verzí minerálu zvaného korund). Pokud si vyberete hodinky takového ražení, můžete mít jistotu, že jste si zvolili tu nejlepší možnou ochranu. Poškrábat by se mělo dát buď opět jen korundem nebo diamantem. A poznámka na konec tohoto povídání: setkáte-li se s údajem „sférické sklíčko“, nefantazírujte nad tím, o jaký materiál se může ještě jednat. I když tento parametr bývá často řazen do kategorie „materiál skla“, nejde o nic jiného než o fakt, že sklíčko není ploché, ale vypouklé do tvaru čočky, což zajišťuje lepší čitelnost ciferníku.

Dalším velmi vhodným materiálem na výrobu řemínku sportovních pánských hodinek je umělá pryskyřice, která mírně pruží, ale jen tak, aby se přizpůsobila vašemu zápěstí. Jinak si můžete být jisti její stálostí, odolností a dlouhou životností – ta je také podpořená faktem, že pryskyřice je snadno omyvatelná a neabsorbuje pot, proto je určitě mnohem vhodnější než třeba textilní řemínek.

No ale co si mají zvolit sportovci, kteří si přece jenom čas od času zajdou i někam do společnosti? Podívejte se třeba na sportovní pánské hodinky Festina 16489/9, kteréVás podrží, ať poběžíte lesem nebo budete sbírat plusové body s manželkou v divadle… Při outdoorových aktivitách oceníte všechny jeho nepostradatelné funkce, jako jsou: datum, stopky, chronograf nebo taky vodotěsnost do 100 m hloubky. Jsou spolehlivé i za snížené viditelnosti díky osvětleným indexům a luminiscenčním ručičkám. Ciferník chráněný tvrzeným minerálním sklíčkem je samozřejmostí. Bojíme se, že tyhle parametry Vaší manželku přesto zrovna neosloví, ale věřte, že stříbrný analogový ciferník v kombinaci s černým řemínkem z telecí kůže na ni dojem udělá (pokud tedy není členkou hnutí za práva zvířat)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *